Z historie Libušína

Horské sídlo Pustevny je významným beskydským turistickým střediskem na východní Moravě. Leží v nadmořské výšce 1 018 metrů v sedle radhošťského masivu. Pustevny dostaly jméno podle poustevníků, kteří tu pobývali v době vrcholné barokní zbožnosti poloviny 18. století a konali bohoslužby v nedaleké první radhošťské dřevěné kapli, kterou zničila vichřice okolo roku 1800.

Pohled na Pustevny - zprava Maměnka, Libušín (Zdroj:Vzduchoplavec Kráčmera, online) V letech 1897-1899 byly postaveny podle projektů slovenského architekta Dušana Jurkoviče dva nejznámější pustevenské objekty, nejprve útulna Maměnka a vzápětí jídelna Libušín. Obě budovy byly společně slavnostně zpřístupněny 6. srpna 1899 mší svatou slouženou v nové radhošťské kapli.

V roce 1947 se zjistilo, že nosné konstrukce Libušína vyžadují rozsáhlejší opravu a Pohorská jednota uvažovala o demolici. Jen díky zásahu samotného architekta Dušana Jurkoviče, který tehdy ve věku 79 let podnikl cestu na Valašsko, se postavil za zachování staveb, ač připomněl, že by již stavěl jinak. Na počátku 60. let 20. století byly objekty opravovány, bohužel opravy nezajistily jejich chátrání, a tak v osmdesátých letech byl provoz Libušína zastaven. Obrat k lepšímu nastal poté, co památku na Pustevnách dostalo do správy Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a začalo v roce 1997 s rekonstrukcí objektu.

Pracovníci muzea strávili mnoho hodin v archívu v Bratislavě, kde je uloženo nejvíce Jurkovičových prací. Podle nich pak bylo restaurováno zařízení i výzdoba interiéru Libušína, který je vyzdoben freskami a sgrafity s motivy valašských a slovenských pověstí, jež podle návrhů známého českého malíře Mikoláše Alše realizoval akademický malíř Karel Štapfer. Jídelna této stavby byla pojmenována k poctě české kněžny Libuše.

Národní kulturní památka patří do souboru nejznámějších secesních lidových staveb, které se staly symbolem Pusteven v Moravskoslezských Beskydech.

V noci z 2. na 3. března 2014, těsně po půlnoci, vypukl na Pustevnách rozsáhlý požár, který zachvátil právě tuto historickou památku Libušín.

Pamětní minci na obnovu národní památky Libušín vydala Pražská mincovna.